Suriye’deki Yerinden Edilmiş Kişiler Kamplarının Durumunu İncelemek Amacıyla Bir Araştırma Projesi için İşbirliği Protokolü İmzaladılar

Sınırsız Eğitim Derneği /MIDAD ve Gaziantep Üniversitesi (GAUN) ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye’deki Yerinden Edilmiş Kişiler (ÜİYOK) Kamplarının Durumunu İncelemek Amacıyla Bir Araştırma Projesi için İşbirliği Protokolü İmzaladılar.

Protokol, Mıdad Araştırma Merkezi ve Gaziantep Üniversitesi Göç Enstitüsü’nün (Sosyal, Aile, Eğitim, Psikolojik ve Ekonomik Olmak Üzere)  Beş Alanda Nitel Araştırmalar Yürütmesine Yönelik Düzenlemeler İçerdi. Proje, Bir Grup Suriyeli ve Türk Üniversite Profesörü ve Lisansüstü Öğrencisi  Yardımcı Araştırmacı Tarafından Denetlenecektedir.

Proje Aynı Zamanda, Suriye Kamplarında Yaşayanların Yaşam Durumlarına Vakıf Olmayı ve    insanların Karşılaştıkları Sorunlarla Zorlukları Belirleyip Bunlara Çözüm Yolları Bulmayı Amaçlamaktdır.

Bu proje, MIDAD Araştırma Merkezi’nin Kapm Sakinlerine Yönelik Savunuculuğu İle Suriye Rejiminin Masum Sivillere Karşı Uyguladığı Sistematik Suç Işığında Şehirlerini Terk Edip Kamp Hayatını Tercih Eden Bir Milyondan Fazla Suriyelinin Geçirmekte Olduğu Zorlu Hayat Şartlarını Açığa Çıkarma Çalışmarı Doğrultusunda Gerçekleşmektedir.

Protokolün Hazırlık Toplantısına;

Gaziantep Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık

MIDAD Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Fevvaz Al-Awwad

Gaziantep Üniversitesi Göç Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zeynel Özlü

Gaziantep Üniversitesi Göç Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Karadaş

MIDAD Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Abdülmüheymin Al- Derşoy

MIDAD Araştırma Merkezi Türk İlişkileri Sorumlusu Dr. Mustafa El-Hüseyin …. Katılanlar Arasındaydı.

توقيع بروتوكول مشروع دراسة واقع مخيمات النازحين في الداخل السوري

اقرأ ايضاً عن الفعاليات